W dniach 18-20 września w Instytucie Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbyło się międzynarodowe seminarium naukowe, które zgromadziło ponad 50 naukowców z dziewięciu krajów. Było to 189. Seminarium Europejskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnych (EAAE) pt.: „Rozszerzenie UE o (post)wojenną Ukrainę: Konsekwencje dla rynku rolno-spożywczego” (‘EU enlargement by (post-)war Ukraine: Implications for the Agri-Food Market’). Seminarium zostało zorganizowane przez Instytut Thünena, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Kijowską Szkołę Ekonomii.

Podczas ponad 30 prezentacji i dyskusji panelowych uwidoczniło się, że integracja jest długim i skomplikowanym procesem, który niesie ze sobą liczne możliwości, ale także wyzwania. Ukraina, będąca obecnie w stanie wojny z Rosją, dysponuje ogromnym potencjałem, posiadając ponad 30 milionów hektarów gruntów rolnych, co stwarza znaczące możliwości wzmocnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Unii Europejskiej i poza jej granicami.

Jednakże, podczas seminarium jasno zarysowano, że na drodze do pełnej integracji Ukrainy z UE nadal stoi wiele przeszkód i wyzwań. Obejmuje to nie tylko konieczne dostosowania Ukrainy do skomplikowanych regulacji unijnych, ale także potrzebę większej elastyczności ze strony samej Unii wobec przyszłego członkostwa Ukrainy. Obecnie UE wydaje się być niedostatecznie przygotowana na integrację z Ukrainą, zwłaszcza w obszarze wspólnej polityki rolnej, co wymaga wdrożenia dalszych reform.