Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 19 sierpnia 2024 r. w wieku 84 lat zginął śmiercią tragiczną Pan Prof. dr hab. dr h.c. Wojciech Kazimierz Ziętara, emerytowany profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, wieloletni kierownik Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw w Instytucie Ekonomii i Finansów SGGW, wybitny ekonomista rolny, wychowawca wielu pokoleń studentów i naukowców, blisko związany z praktyką gospodarczą, szlachetny i życzliwy człowiek obdarzony wyjątkową charyzmą.

Cześć Jego pamięci!

Sylwetka Pana Profesora Wojciecha Ziętary

Prof. dr hab. Wojciech Ziętara urodził się 9 lutego 1940 r. w Mycielewie (woj. kujawsko-pomorskie) w rodzinie rolniczej. W latach 1953-1958 pracował w gospodarstwie rolnym rodziców. W 1958 r. podjął naukę w Technikum Rolniczym w Bydgoszczy, które ukończył w 1963 r. W latach 1963-1968 studiował na Wydziale Ekonomiczno-Rolniczym SGGW. W okresie studiów odbył dwie  praktyki zagraniczne: w  1967 r. dwumiesięczną w Holandii i w 1968 r. miesięczną w NRD. W okresie studiów był aktywnym członkiem Koła Naukowego Ekonomistów,  w 1967/1968 roku pełnił funkcję prezesa tego koła. W roku akademickim 1968/1969 odbył asystenckie studia przygotowawcze w Katedrze Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych. W latach 1969-1972 pracował w Stadninie Koni Racot i w Kombinacie Łąkarskim Wizna. W 1972 r. podjął pracę w Instytucie Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych SGGW na stanowisku asystenta. Stopień  doktora nauk rolniczych uzyskał w 1976 r. na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach rolniczych”, którą napisał pod kierunkiem  prof. dr. hab. Floriana Manieckiego. W latach 1978-1979 odbył 15-miesięczny staż naukowy na uniwersytetach w Bonn i Hohenheim pod kierunkiem profesorów G. Steffena i E. Reischa, jako stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta. W 1991 r. ponownie w ramach stypendium tej samej fundacji odbył 5-miesięczny staż naukowy na Uniwersytecie w Bonn. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii uzyskał w 1989 r. na podstawie rozprawy pt. Plan roczny i koncepcja systemu kontroli jego realizacji w państwowym przedsiębiorstwie rolniczym. W 1992 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego w SGGW. W 1996 r. uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych, a od 1999 r. został powołany na stanowisko profesora zwyczajnego SGGW. W latach 1983-1989 pełnił funkcję kierownika Studium Podyplomowego w zakresie ekonomiki i organizacji przedsiębiorstw rolniczych dla kadry kierowniczej przedsiębiorstw hodowli roślin i nasiennictwa. W latach 1997 – 2008. pełnił funkcję kierownika Katedry Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Rolniczych, a w latach 1999 – 2004 r. był członkiem Senatu SGGW i przewodniczącym Senackiej Komisji Finansowej.

W 2007 r.  Uniwersytet Rolniczy w Krakowie nadał prof. Wojciechowi Ziętarze tytuł Doktora Honoris Causa.

Jego prace badawcze dotyczą w równej mierze problematyki metodologii badań, poznania zjawisk ekonomiczno-rolniczych i wdrażania postępu organizacyjno-technicznego, a od 1991 r. przekształceń własnościowych w rolnictwie. Dorobek naukowy zawarty jest w ponad 400 publikacjach. Jest autorem podręczników: „Organizacja gospodarstwa rolniczego” (1984) i „Ekonomika i organizacja przedsiębiorstwa rolniczego” (1998).  Był promotorem 250 prac magisterskich i 22 zakończonych przewodów doktorskich oraz w dwóch przewodach o nadanie tytułu doktora honoris causa.

W latach 1993-1995 był członkiem Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy Prezydencie RP, pełniąc funkcję kierownika zespołu ds. Restrukturyzacji i Prywatyzacji Rolnictwa, a  latach 1999 – 2004  członkiem Zespołu Konsultantów Prezydenta RP ds. Obszarów Wiejskich i Rolnictwa. W latach 1993 – 2010  był członkiem Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN. W latach 1999-2001 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu, a w latach 1999 – 2011 był członkiem Rady Naukowej Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Od 2011 r. pracował w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza Redakcji „Zagadnień Ekonomiki Rolnej”.